10 تا از رایج ترین مشکلات چاپگر ها + نحوه رفع آنها

مشکلات پرینتر

 

چاپگرها بهترین گزینه برای یک اداره و یا کسب و کار خانگی هستند ، همچنین کاربران را از مراجعه به کافی نت بی نیاز می کند. داشتن چاپگر مزایای بی شماری دارد ، هرچند ، مانند هر فناوری دیگر ، چاپگرها دارای چند نکته مهم هستند. با این حال ، نا امید نشوید زیرا بسیاری از مشکلات رایج چاپگر راه حل های ساده ای دارند.

1- چاپگر من خیلی کند چاپ می کند

اگر چاپگر شما خیلی کند چاپ می کند ، به دلایل مختلفی می تواند باشد. این به نوع مدل چاپگر شما بستگی دارد زیرا برخی چاپگرها بخاطر چاپ های با کیفیت بالا ، سرعت بسیار کمتری در چاپ کردن دارند. سایر مدل های چاپگر بسیار سریعتر چاپ می کنند ، اما کیفیت چاپ پایین تر است. ممکن است لازم باشد کیفیت چاپ را در تنظیمات چاپگر تغییر دهید. در صورت نیاز به چاپ اسناد روزمره ، کیفیت چاپ باید روی حالت (Fast Draft) تنظیم شود. به این منظور وارد بخش (Print and Properties) شوید و در بخش کیفیت چاپ میزان کیفت چاپ را تغییر دهید. اگر نمی توانید نحوه تغییر این مورد را برای چاپگر خود پیدا کنید ، می توانید دستورالعمل های مربوط به مدل چاپگر خاص خود را جستجو کنید.

2- چاپگر من در حال چاپ است ، اما صفحات رگه دار ، لکه دار یا محو شده اند

کیفیت کار چاپ نه تنها به خود چاپگر بلکه به جوهر یا کارتریج تونر و واحد درام در صورت وجود بستگی دارد. نوع کاغذ نیز بر کیفیت چاپ تأثیر می گذارد ، بنابراین مطمئن شوید که نوع مناسب کاغذ را برای نوع چاپی که انجام می دهید ، داشته باشید. اگر کاغذ مشکلی نداشته باشد ، ممکن است تونر مقصر باشد. ابتدا تونر را بیرون آورده و به آرامی آن را تکان دهید. ولی مراقب باشید که رول تونر را لمس نکنید زیرا باعث برجای گذاشتن اثر انگشت میشود. اگر مرتباً چاپ نمی کنید ، دیگر دستگاه شما این مشکلات را ندارد ولی باید هرچند وقت یکبار از آن استفاده کنید تا تونر دستگاه شما به مشکل برنخورد. اگر چاپگر شما جوهرافشان است و از جوهر استفاده می کند ، این امکان وجود دارد که جوهر خشک شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

3- بعد از هر بار چاپ ، یک کاغذ خالی چاپ می شود

دلیل چاپ شدن یک صفحه کاغذ خالی به دلیل تنظیمات چاپ است. این مشکل معمولاً در دفاتر کار که میزان چاپ زیاد است و چندین کاربر در حال چاپ هستند ، اتفاق می افتد. معمولا افراد این کار را برای جدا کردن چاپ تصاویر مورد نظر خود از دیگران انجام می دهند ، اما اگر فقط شما به شخصه از دستگاه استفاده می کنید این واقعا آزار دهنده می باشد. خوشبختانه ، برای حل این مشکل راه حل ساده ای وجود دارد! در رایانه به تنظیمات چاپگر خود بروید ، روی چاپگر خود کلیک کنید و سپس روی تنظیمات پیشرفته چاپگر کلیک کنید. باید بتوانید صفحات جدا کننده (صفحات خالی) را از آنجا لغو انتخاب کنید.

4- کامپیوتر من کار چاپ را به چاپگر اشتباه ارسال می کند

اگر بیش از یک چاپگر دارید ، مسئله ای که ممکن است گاهی اوقات اتفاق بیفتد این است که تصویر مورد نظر خود را چاپگر دیگر شما چاپ می کند. این یک اشکال تصادفی است ، اما به راحتی قابل رفع است. شما باید برای رفع این مشکل به پوشه دستگاهها و چاپگرهای خود بروید و روی چاپگر مورد نظر خود کلیک راست کنید و ان را پرینتر را به عنوان پرینتر پیش فرض جهت چاپ عکس انتخاب کنید.

5- گیر کردن کاغذ در دستگاه یا کشیدن بیش از یک کاغذ توسط دستگاه

جمع شدن کاغذ در دستگاهاین بحث ، رایج ترین مشکل چاپگر است. در واقع این یک مشکل مشترک در بین پرینتر ها است. اولین مورد این است که کاغذ در غلطک های چاپگر شما گیر می کند و دومین مشکل هم این است که دستگاه شما بیش از یک کاغذ را برای چاپ کردن می کشد.
اگر با گیرهای کاغذی زیادی روبرو هستید ، به احتمال زیاد ریل های خود را به درستی تراز نکرده اید یا سینی را با ورق های زیادی بارگذاری نکرده اید. اگر ورق ها به درستی تراز نشده باشند ، یعنی برخی ورقه بالا و پایین باشند و دستگاه نتواند ان را بکشد ، با این مشکل روبرو خواهید شد.

6- از بین رفتن کیفیت چاپ

به راحتی یکی از رایج ترین مشکلات چاپگرها که امروزه در کشور با آن روبرو هستند ، کیفیت پایین چاپ این توانایی را دارد که اعصاب هر کسی را خورد کند. این مشکل تکراری چاپگر ها می تواند به دو شکل بوجود بیاید. مورد اول کیفیت چاپ متن ضعیف و دیگری کیفیت چاپ عکس ضعیف است.
صرف نظر از اینکه با کدام یک روبرو هستید ، اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که آیا چاپگر برای بهترین کیفیت خروجی در تنظیمات تنظیم شده است یا خیر. هر دو چاپ عکس و چاپ متن دارای بالاترین کیفیت تنظیمات خود هستند که باید آنها را مشاهده کنید و تنظیمات را درست کنید.
به دنبال آن ، باید کیفیت کاغذ مورد استفاده را نیز بررسی کنید. بسیاری از افراد کاغذ های نامطمئن و بی کیقیت را برای چاپ تصاویر و متون انتخاب می کنند. این امر اغلب می تواند منجر به افت کیفیت چاپ نهایی شود.
به همین ترتیب ، اگر از کارتریج های غیر اورجینال و بی کیفیت استفاده می کنید ، ممکن است آنها مقصر کیفیت پایین چاپ باشند. اگر یکی از کارتریج های شما در حال خالی شدن می باشند، این امر می تواند باعث انحراف رنگ و چاپهای محو نیز شود.
در مورد چاپگرهای لیزری ، این مشکل رایج چاپگر می تواند در نتیجه نشست بیش از حد پودر تونر در کارتریج باشد. بنابراین ، راه حل این است که شما کارتریج را بیرون آورده و ان را تکان دهید.

7- چاپگر به من می گوید چاپ را متوقف کنم زیرا جوهر کم است

امروزه هر چاپگر در جهان چنان پیشرفته شده است که با سیستم هشدار زودهنگام برای سطح پایین جوهر ارائه می شود.
در اصل ، هشدار جوهر کم به گونه ای طراحی شده است که به شما فرصت کافی برای تهیه کارتریج جایگزین را می دهد زیرا اگر جوهر کاملاً تمام شود ، باعث آسیب دیدن چاپگر شما می شود.
رفع چنین خساراتی می تواند برگشت ناپذیر یا بسیار گران باشد. هنوز هم باید این واقعیت را بخاطر داشته باشید که تولیدکنندگان تجهیزات اصلی برای جلوگیری از این خسارت همیشه پیشنهاد میکنند تا مشتریان پکی جایگزین برای جوهر خود داشته باشند.
این بدان معنی است که هشدارهای کم جوهر شما خیلی زود شروع به نشان دادن می کنند. بنابراین ، اگر فقط چنین هشدار دریافت کرده اید ، ممکن است که 50٪ از ظرفیت اصلی کارتریج های شما هنوز باشد.
توصیه شرکت ما این است که به محض اینکه با این مشکل رو به رو شدید ، تونر یا جوهر جدیدی را سفارش دهید. با این حال ، همه چیز به میزان چاپ شما بستگی دارد. اگر مرتباً چاپ می کنید ، باید بلافاصله تعویض ها را سفارش دهید اما اگر تعداد چاپ روزانه شما کم است ، می توانید کمی بیشتر صبر کنید.

8- یک تصویر چاپی دیگر زیر تصویر اصلی به شکل سایه چاپ میشود

فرض کنید شما با چاپگر خود چاپ می کنید اما وقتی صحبت از چاپ بعدی می شود ، می بینید که در چاپ بعدی تصویر کوچکی از همان چاپ قابل مشاهده است.
از این مشکل رایج چاپگر به عنوان ghosting یا (روح تصویر قبل) در صنعت چاپ یاد می شود.
اگر این مورد در مورد چاپگر شما اتفاق می افتد ، به احتمال زیاد چاپگر شما یک عمر طولانی داشته است.
به طور کلی ، این مشکل رایج چاپگر زمانی اتفاق می افتد که کیت جوهر چاپگر یا درام آن پیر می شود.
بهترین راه برای رفع این مشکل این است که جوهر با درام چاپگر خود را با جوهر و درام نو و اورجینال جایگزین کنید.

9- مشکلات مربوط به درایور چاپگر

همیشه سخت افزار مقصر نیست. درایور چاپگر شما به عنوان مترجم بین رایانه و چاپگر شما عمل می کند. مانند سایر نرم افزارها ، درایورها نیز می توانند از رده خارج شوند یا پس از به روزرسانی سازگاری با سیستم عامل شما را از دست بدهند. اگر چاپگر شما به دستورات اصلی پاسخ نمی دهد یا دائماً خراب می شود ، ممکن است به روزرسانی درایور مشکل را فوراً برطرف کند. در برخی موارد با حذف نصب درایوری که روی دسک تاپ خود دارید ، سپس جایگزینی آن با یک نسخه به روز مشکل شما برطرف میشود و دیگر مشکلی بابت درایور چاپگر ندارید. برای یافتن نسخه به روز شده درایور چاپگر ، به صفحه پشتیبانی سازنده چاپگر خود مراجعه کرده و شماره مدل چاپگر خود را تایپ کنید. سپس برای بارگیری به روزترین نسخه ، مراحل موجود در صفحه را دنبال کنید. ما در این جا ادرس دانلود برخی از درایور های دستگاه ها را برای شما گذاشتیم.
شرکت اپسون: https://epson.com/Support/sl/s
شرکت اچ پی: https://support.hp.com/us-en/drivers
شرکت کنون: https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/support/drivers-downloads
شرکت برادر: https://www.brother-usa.com/brother-support/driver-downloads

10- نحوه چاپ صفحه خودآزمایی(test)

پرینت برگه تستاگر در تشخیص مشکل چاپگر خود مشکلی دارید ، چاپ یک صفحه آزمایشی یا گزارش وضعیت چاپگر می تواند مشکل موجود را کاهش یا از بین ببرد. اگر صفحه آزمایشی با موفقیت چاپ شود ، احتمالاً مشکل شما درایور چاپگر ، نرم افزار چاپگر یا اتصال کابل است. اگر به درستی چاپ نشود ، احتمالاً خود چاپگر مشکلی دارد و ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد.
نحوه چاپ صفحه آزمایشی در ویندوز 10
برای چاپ یک صفحه آزمایشی در ویندوز 10 ، به تنظیمات> دستگاه ها> چاپگرها و اسکنرها بروید. سپس چاپگر خود را انتخاب کرده و گزینه Print a Test Page را انتخاب کنید.
نحوه چاپ صفحه تست در ویندوز 8
برای چاپ یک صفحه آزمایشی در ویندوز 8 ، کلید Windows را روی صفحه کلید خود فشار دهید ، سپس کلمه “printers” را در صفحه شروع جستجو کنید. تنظیمات> مشاهده دستگاهها و چاپگرها را انتخاب کنید ، سپس روی نماد چاپگر کلیک راست کرده و “Printer Properties” را باز کرده و “Print Test Page” را انتخاب کنید
نحوه چاپ صفحه آزمایشی در ویندوز 7
برای چاپ صفحه آزمایشی در ویندوز 7 ، روی دکمه “شروع”> صفحه کنترل> دستگاه ها و چاپگرها کلیک کنید. سپس روی نماد چاپگر کلیک راست کرده و “Printer Properties” را باز کرده و “Print Test Page” را انتخاب کنید

اگر به هر صورت شما عزیزان نتوانستید مشکل خود را از بین مطالب بالا پیدا کنید میتوانید با شماره گیری 09382204804 – 02188844045 از مشاوران و تکنسین های ما کمک بگیرید تا مشکل خود را برطرف کنید یا آنان بخواهید تا برای حل مشکل به منزل یا محل کار شما اعزام شوند.

 

رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید جنس کاغذ و استاندارد بودن آن است. نکته اینکه در پرینترهای لیزری این اتفاق به ندرت    می افتد ولی در پرینتر های جوهرافشان باید حتما کاغذ مصرفی شما اسناتدارد باشد. زمانیکه کاغذ غیر استاندارد استفاده میشود به دلیل عدم تطابق جنس غلطک و کاغذ مورد استفاده، گاهی مشاهده میشود که پرینتر قادر به کشیدن کاغذ نیست و یا کاغذ در بین راه گیر می کند. کاغذهای استاندارد مرغوب به خاطر ساختار خوبی که دارد پرز کمتری دارد و این باعث میشود قطعات داخلی پرینتر عمر بیشتری داشته باشند و کمتر خراب شوند.

گذاشتن کاغذ منگنه دار داخل پرینتر باعث خرابی پرینتر میشود و کاغذ  داخل دستگاه گیر می کند. پس باید داخل پرینتر کاغذ صاف بگذاریم.  همچنین از قرار دادن کاغذهای مچاله شده در پرینتر هم حتما خودداری کنید چون علاوه بر گیر کردن کاغذ می تواند به بسیاری از قطعات پرینتر آسیب وارد نماید.

قبل از گذاشتن کاغذ داخل دستگاه باید چک کنید ورودی کاغذ کش چیزی نیوفتاده باشد بعد کاغذ را به درستی قرار دهیم و با توجه به  ضامن های نگهدارنده کاغذ که بر روی مخزن وجود دارد، حالت تنظیم شوندگی دارد که با توجه به سایز کاغذ قابل تنظیم می باشد پس دقت داشته باشید که حتما ضامن نگهدارنده کاغذ با توجه به سایز کاغذی که استفاده می کنید تنظیم شده باشد. 

در آخر یکی از دلایل گیرکردن کاغذ داخل پرینتر خرابی قطعات پرینتر مانند (پد و پیکاپ و کاغذ کش و … ) می باشد که باید به مراکز تعمیر پرینتر مراجعه کرده تا مشکل دستگاه را متوجه و برای شما تعمییر کنند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن