پرفراژ به چه معناست و دستگاه پرفراژ چیست؟

تصاویری از دستگاه پرفراژ

پرفراژ در حقیقت یک کلمه فرانسوی است که از لغت perforage گرفته شده که مثل خیلی از کلمات دیگر بعد از وارد شدن به زبان فارسی اصالت خود را حفظ کرده و عموم مردم و متخصصین از همان لغت فرانسوی استفاده میکنند.

🖋پرفراژ در فرهنگ لغت فارسی ( عمید) به 2 معنی است :

1-سوراخ‌های ریز متوالی به شکل خط در روی بعضی از کاغذها که کاغذ در آن محل به راحتی جدا می‌شود.
۲. دستگاهی که با ابزاری شانه مانند این سوراخ‌ها را ایجاد می‌کند.

🔸پرفراژ کاربرد های مختلفی داشته ولی اکثرا به شکل های مختلف روی کاغذ استفاده می شود، مثل :

  1.  پرفراژ چک
  2.  پرفراژ ورق های کارتن و جعبه
  3.  پرفراژ کاغذ و دفتر ( کتاب)

👌🏻در اینجا به معرفی دستگاه پرفراژ چک یا CheckWriter می پردازیم:

دستگاه پرفراژ چک دستگاهی است که جهت چاپ عمیق و غیر قابل جعل و دستکاری ارقام چک و اسناد مهم، مورد استفاده قرار می گیرد و در دو نوع “دستی” و “برقی” موجود است.
بیشترین استفاده از این دستگاه ها در ادارات دولتی است البته شرکت های خصوصی و تولیدی های بزرگ هم از این دستگاه استفاده میکنند.

1- دستگاه پرفراژ چک دستی:

این دستگاه بیشتر در شرکت هایی استفاده می شود که گردش چک بالایی ندارند. قیمت این دستگاه در بازار در حدود 300.000 تا 400.000 تومان بوده (30-9-95) که با برند های مختلف عرضه شده و ساخت کشور هایی مثل چین , تایوان , ژاپن است.

پرفراژ چک دستی

✅نحوه استفاده از دستگاه پرفراژ دستی :

استفاده از این دستگاه پیچیدگی خاصی ندارد، کافی است شما چک را زیر دستگاه قرار دهید و بعد از آن مبلغ را با چرخاندن ارقام روی دایره بر روی چک چاپ کنید.


2- دستگاه پرفراژ چک برقی:

کارکرد این دستگاه هم درست مثل دستگاه پرفراژ چک دستی است با این تفاوت که نیاز به دخالت دست نداشته و همه ی کار را به صورت اتوماتیک انجام میدهد. قیمت این دستگاه بسته به مدل های مختلف متفاوت بوده ولی در کل از حدود 500.000 تومان تا بیش از 9.000.000 تومان است.

پرفراژ چک برقی

✅نحوه کار کردن با دستگاه پرفراژ چک برقی:

چک را داخل دستگاه گذاشته و بعد از آن مبلغ چک را تایپ کرده و در نهایت دستور چاپ را به دستگاه می دهید. البته مدل دیگری از این دستگاه هم وجود دارد که شما باید ارقام و تاریخ و … را در رایانه تایپ کرده و دستور چاپ را صادر کنید.

کاربرد دستگاه پرفراژ چک

نحوه عملکرد این دستگاه‌ ها تا حد زیادی مشابه دستگاه‌ های پرینتر می باشد که از کارتریج لیزری استفاده میکنند با این تفاوت که نوع جوهر استفاده شده و تکنولوژی بکار رفته متفاوت است، این دستگاه از تکنولوژی چاپ عمیق برای افزایش امنیت استفاده می کنند و جوهر آن ها از طریق کارتریج قابل تعویض تامین می شود.دستگاه‌ های پرفراژ چک برقی قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارند و درنتیجه سرعت و دقت را افزایش می دهند و از طرف دیگر این دستگاه ها در کنار کاهش هزینه ها، نیازی به اتصال به برق ندارند و در موارد قطعی برق و یا عدم دسترسی به جریان برق میتوانند مفید باشند و نیازهای شما را برآورده نمایند.

راهنمای خرید پرفراژ چک

برای اینکه در خرید پرفراژ چک آگاهانه تصمیم گیری نمایید، لازم است به نکاتی توجه داشته باشید. همانطور که گفته شد پرفراژ چک ها به دو صورت پرفراژچک دستی و پرفراژچک برقی می باشند که در قیمت دستگاه تأثیرگذار است. همچنین به تکنولوژی بکاررفته در چاپ امنیتی چک، تعداد کاراکترهایی که پرفراژچک می تواند چاپ کند و واحدهای پولی قابل پشتیبانی به خصوص ارزهای پرکاربرد مانند ریال، دلار و یورو در خرید پرفراژچک باید دقت نمود.

قیمت و خرید پرفراژ چک

سرعت پرفراژ چک که بر اساس کاراکتر در ثانیه محاسبه می شود از دیگر موارد رقابتی این دستگاه می باشد. لازم است به این موضوع اشاره کنیم که برای ایجاد راحتی و تسریع امور بانکی (بخصوص در محاسبه جمع ارقام چک)، پرفراژچک ها معمولاً مجهز به ماشین حساب نیز می باشند. شما می توانید دستگاه پرفراژ خود را با ضمانت و بهترین قیمت از اداریز کالا خریداری کنید.

*با مقالات آموزشی ما همراه باشید و از مطالب جدید لذت ببرید*

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن