ریبون چیست؟ معرفی و بررسی انواع آن

ریبون چیست و چه کاربردی دارد؟

ریبون چیست؟

لیبل پرینتر یا همان پرینتر لیبل زن با سیستم Thermal Transfer (انتقال حرارت)، برای چاپ بر روی لیبل نیاز به خرید ریبون و رول کاغذی حرارتی دارند. ریبون ها ورقه های بسیار نازکی از جوهر هستند که بصورت رول به فروش می رسند. در واقع ریبون‌ها، حرارت لیبل پرینتر را دریافت نموده و روی لیبل چاپ می‌گیرند. ریبون ها انواع مختلفی دارند از جمله (ریبون رزین ، ریبون وکس ، ریبون وکس-رزین و ریبون سوپر رزین) و هر نوع ریبون مخصوص چاپ بر روی نوع مشخصی از لیبل و برچسب می‌باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری را در رابطه با ریبون و انواع آن یاد بگیریم.

تفاوت انواع ریبون در مواد تشکیل دهنده باعث استفاده در انواع لیبل ها می شود. با توجه به نوع لیبل از ریبون خواست آن باید استفاده کرد. انتخاب درست و دقیق ریبون مورد نظر می تواند به چاپ درست و ماندگار تر منجر شود. در سایت اداریز کالا شما می توانید با انواع مختلف و ویژگی های این نوع محصول آشنا شوید و در صورت تمایل می توانید با شرکت اداریز کالا همکاری فرمایید تا لذت خرید راحت، آسوده و مطمئن را تجربه کنید.

ریبون چاپگر چه کاربردی دارد؟

جهت چاپ انواع برچسب، از جوهر مخصوصی به نام ریبون استفاده می‌شود. ریبون‌ها از نظر ظاهری شبیه به هم هستند. اما با توجه به مواد تشکیل‌دهنده آن، دارای کارکرد های مختلفی در چاپ هستند که این امر دلیل اختلاف قیمت آن‌ها نیز می‌گردد. با در نظر داشتن خواسته ما از چاپ كه می‌تواند ماندگاری و کیفیت بالا و یا قیمت تمام‌شده پایین چاپ باشد، ریبون‌ لیبل پرینتر ها در انواع مختلفی عرضه شده و در بازار به فروش می رسند. همچنين از سوی دیگر براي هر نوع برچسب، ريبون مخصوص وجود دارد تا بهترين كيفيت چاپ و ماندگاری به دست آيد.

ریبون لیبل پرینتر

همیشه یک طرف ریبون، چاپ را به روی برچسب یا لیبل انتقال می‌دهد و طرف دیگر حرارت را از هد دستگاه لیبل زن دریافت می‌نماید. بنابراین ریبون نوعی کاربن است. البته ریبون‌ها به دو روش رول می‌شوند. ریبون هایی که جهت بیرونیِ آن، عملیات چاپ را انجام می‌دهد یا به اصطلاح ریبون‌های (Ink Outside) که برای لیبل پرینترها استفاده می‌شود، و ریبونی که جهت داخلی آن عملیات چاپ را انجام می‌دهد (Ink Inside) که برای دستگاه‌های تاریخ‌زن به کار می رود. ریبون ‌ها در سایزهای استاندارد در بازار موجود هستند. ریبون ها در عرض های ۴۰ ، ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۱۰ ، ۱۶۰ میلی متر و در طول های ۷۵ ، ۱۱۰ ، ۳۰۰ و ۴۵۰ متر عرضه می‌شوند.

انواع ریبون ها

بعد از اینکه موارد مهم برای انتخاب ریبون مناسب را مطالعه کردید، نوبت به انتخاب نوع ریبون مناسب برای کسب و کار شما می رسد. یافتن ریبون چاپی مناسب می تواند گام مهمی در اطمینان از قابلیت چاپ، خواندن و قابل اعتماد بودن لیبل ها باشد. همانور که گفته شد، 4 نوع ریبون وجود دارد: وکس، وکس رزین، رزین و سوپر رزین. اما هرکدام از این نوع ریبون‌ها دارای طیف وسیعی زیر گروه هستند مانند پریمیوم (Premium)، اکونومی (Economy) و … 

ریبون وکس 300×110

ریبون وکس (Wax)

وکس  “WAX” این “ریبون” در مقابل تغییرات دما، رطوبت، اصطکاک  و اثر مواد مختلف چندان مقاوم نیست، ارزان‌تر بوده و در هنگام چاپ سریع‌تر است و در اندازه‌ی دلخواه قابل تحویل می‌باشد. ریبون وکس، اقتصادی ترین انتخاب برای مصارف شماست. این ریبون برای استفاده های اساسی و عمومی مانند حمل و نقل و یا برچسب های خرده فروشی ایده آل هستند. ترکیب کامل وکس آنها نیاز به دمای ذوب کمتری دارد و در نتیجه چاپ سبکتر می شود. هزینه در برابر ماندگاری در این نوع ریبون بسیار منطقی و مقرون به صرفه است.

ریبون وکس/رزین 75×60

ریبون رزین (Resin)

رزین “Resin” این “ریبون” نیز در اندازه‌ی مورد درخواست قابل برش خوردن است. در مقابلِ تغییرات دما، رطوبت، اصطکاک  و اثر مواد مختلف مقاوم‌تر می‌باشد. روبریبون های تمام رزین انتقال حرارتی از رزین خالص ساخته شده اند. این ریبون در دمای بسیار بالا ذوب می شود و در ماده ای که روی آن چاپ شده، حل می شود و در نتیجه دوام فوق العاده بالایی دارند. این ریبون قابلیت چاپ روی بسیاری از لیبل ها مانند متالایز، پی وی سی و یا تایوک را دارد و بالاترین قیمت و کیفیت را در میان تمامی ریبون ها در اختیار دارد.

ریبون وکس-رزین 80x300

ریبون وکس-رزین (Wax-Resin)

وکس-رزین  “Wax-Resin” این “ریبون” انتقال حرارتی وکس رزین، دوام بیشتری نسبت به وکس خالی دارند. این ریبون چاپی مقاومت بسیار خوبی در برابر خراش، سایش و رطوبت دارد و تصاویر واضحی را روی طیف گسترده ای از انواع مواد ایجاد می کند. این ریبون برای برچسب های متالایز، کاغذی و pvc میتواند گزینه مناسبی باشد. ریبون وکس رزین ترکیبی از مواد رنگی بر پایه وکس و رزین است (درصد مواد رزین بیشتر است). چاپ با ریبون وکس رزین نسبت به ریبون وکس به دما و فشار بیشتری نیاز دارد، چون رزین نقطه ذوب بالاتری دارد.

ریبون وکس رزین کمی از ریبون وکس گران‌تر است و در مواردی که ماندگار چاپ بیشتری نسبت به وکس مد نظر باشد از ریبون وکس رزین استفاده می‌شود.

ریبون سوپر رزین 300 × 110

ریبون سوپر رزین (Super Resin)

این نوع ریبون جهت چاپ روی لیبل اموال ، متال ، پشت متال و تایوک به کار گرفته می‌شود. در مقابل شوینده‌های قوی، مواد شیمیایی و شرایط محیطی بیشترین مقاومت و ماندگاری را دارند. ریبون سوپر رزین بیشترین حد مقاومت را در برابر رطوبت، سایش و دیگر شرایط سخت فیزیکی دارا می‌باشد.

ریبون سوپر رزین برای چاپ با انواع لیبل پرینتر برروی لیبل های پلاستیکی، متال، شبرنگ و آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد که از مقاومت بالایی در مقابل سایش، رطوبت و سایر عوامل محیطی دیگر برخوردار است. این ریبون به هیچ عنوان برای چاپ روی لیبل های کاغذی مناسب نبوده و چاپ نخواهد شد.  استفاده از “ریبون”‌های فاقد ‌کیفیت، به “هدِ” دستگاه آسیب خواهد زد.

ابعاد ریبون ها

“ریبون” نسبت به بزرگی و کوچکی دستگاهی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند از نظر طول( متراژ)  “Lenght” مختلفی داشته باشد. طول “ریبون” در اغلب موارد  از 75 تا 450 متر است. عرض “ریبون” هم متفاوت است و عرض موارد پرکاربردتر “ریبون” از 40mm تا 160mm می‌باشد که در اکثر موارد اندازه‎های کم‌تر از 110 mm آن، در بسیاری از دستگاه‌ها قابل استفاده است. در انتخاب اندازه ریبون انتقال حرارتی، چند معیار وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. از جمله آنها:

  • طول ریبون

در مورد طول ریبون بسته به میزان مصرف و نوع فعالیت (صنعتی یا دم دستی) میتوانید تصمیم گیری کنید. طبیعتا برای مصارف صنعتی طول ریبون را باید بالا بگیرید.

  • عرض ریبون

نزدیکترین عرض ریبون را به برچسب خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر لیبل PVC با عرض 6 سانتی متر چاپ می کنید، باید یک ریبون 8 سانتی بخرید تا 10 سانتی متری. هر جوهر استفاده نشده روی نوار ریبون انتقال حرارتی در غیر این صورت هدر می رود.

  • اندازه هسته ریبون

“ریبون” به گرد یک هسته  “core” که جنس آن اغلب از چوب است پیچیده شده که این هسته‌ی مرکزی “Core” بر دو نوع است:  یک اینچ و نیم اینچ، که نوع یک اینچی آن پرکاربردتر است مگر در “ریبون”‌هایی با متراژ (طول) کم. نوع استاندارد هسته ریبون، 1 اینچ معادل تقریبی 3 سانتی متر است اما ممکن است چاپگر شما بر اساس اندازه هسته کوچک تری ساخته شده باشد. پس توجه کنید که بر اساس چاپگر خود اندازه هسته را انتخاب کنید.

خرید ریبون با قیمت مناسب از اداریز کالا

همکاران ما در بخش فروش آماده هستند تا با پشتیبانی آنلاین و تلفنی شما را در جهت خرید بهترین و به صرفه ترین ریبون برای دستگاهتان راهنمایی نمایند. شرکت اداریز کالا با نزدیک به دو دهه فعالیت و تجربه در زمینه فروش و خدمات ماشین های اداری گزینه مناسبی برای خرید انواع ریبون با قیمت های مناسب است. شما می توانید برای خرید و مشاوره  با شماره های (0218884404502188309336) تماس حاصل فرمائید.

2 دیدگاه دربارهٔ «ریبون چیست؟ معرفی و بررسی انواع آن»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن