انواع جوهر پرینتر را چگونه بشناسیم؟ شناسایی جوهر اصل از تقلبی

نکاتی درمورد جوهر پرینتر

همان‌طور که می‌دانید جوهر، نقش مهمی در کیفیت چاپ پرینتر های جوهرافشان دارد. در نتیجه پیدا کردن بهترین جوهر برای کانن یا جوهر اصلی اپسون و … همواره یک چالش برای کاربران است. ما در اداریز قصد داریم که در این مقاله به معرفی و بررسی جوهر فابریک و جوهر طرح غیر فابریک و انواع جوهر پرینتر بپردازیم و جوهر مناسب هر پرینتر را برای شما توضیح دهیم. پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت جوهر فابریک و غیر فابریک پرینتر

جوهر یکی ازمهم ترین اجزای پرینتر است که سلامت و طول عمر پرینتر و همچنین کیفیت چاپ شما به میزان زیادی به جوهر مورد استفاده در پرینتر بستگی دارد پس هرچه قدر که جوهر شما مرغوب تر باشد نتیجه کارشما نیز بهتر است. پس سعی کنید تا جایی که می توانید از جوهر اصلی و فابریک استفاده کنید.

امروزه جوهر های تقلبی با شباهت زیادی به جوهر های اصلی تولید میشوند و اگر تفاوت ها را ندانید ممکن است نتوانید جوهرها را از هم تشخیص دهید. یکی از تفاوت های جوهر اصلی و غیر فابریک در قیمت است. جوهرهای اصل نهایتا با اختلاف10 یا 20 هزار تومان فروخته میشوند، اما اگر این اختلاف قیمت 200 هزار تومان یا بیشتر بود مطمئن باشید آن جوهر فابریک نیست.

جوهر تقلبی در طولانی مدت کیفیت خود را نشان میدهد زیرا در جوهراصل از تکنولوژی UV رزین استفاده شده و یو وی باعث تثبیت رنگ در چاپ شده و کیفیت چاپ نزول پیدا نمیکند اما چون در جوهر های تقلی چنین چیزی وجود ندارد بعد از گذشت یک یا دوماه متوجه افت کیفیت تصویر چاپ شده میشوید.

تفاوت جوهر فاریک و طرح

جوهرهای اصلی یک پرینتر توسط برند سازنده دستگاه  تولید می شود. هنگام خرید جوهر حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید و به فروشنده تاکید کنید در فاکتور اصل بودن جوهر قید و نوشته شود. البته نشانه های ظاهری وجود دارد که باید با دقت به آن ها توجه کنید که در ادامه به این مطلب میپردازیم. در زیر می توانید مزایا و معایب جوهر غیر اصلی را مشاهده کنید.

مزایا استفاده از جوهر های غیر فابریک

هزینه بسیار کم جوهر

معمولا جوهر های غیر فابریک با کیفیت هستند مگر اینکه بخواهید خیلی کم هزینه کنید

جوهرهای سازگار و غیر اصلی عموماً برپایه آب هستند

معایب استفاده از جوهر های غیر فابریک

کمرنگ شدن تصویر چاپ شده در مرور زمان

استفاده از جوهر های بی کیفیت می تواند هد دستگاه شما را دچار گرفتگی کند.

کیفیت چاپ کمتر به نسبت جوهر اصلی

جوهر مناسب برای هر پرینتر را چگونه انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید جوهر با کیفیت برای پرینتر خود را دارید باید جوهر را با توجه به مقدار کار و اسناد و تصاویری که میخواهید چاپ کنید انتخاب کنید. انتخاب یک جوهر مناسب می تواند خیال شما را تا حدود زیادی از کیفیت چاپ مناسب دستگاهتان راحت کند و عمر مفید دستگاه را افزایش دهد.

جوهر مناسب پرینتر های کانن

جوهر های کانن خوشبختانه تقلبی ندارند و قوطی استوانه ای شکل دارند.درجوهرهای اصل اپسون به مواردی همچون حک شدن کلمه اپسون درزیربطری نوشته شدن سریال جوهر کشورسازنده و بهترین زمان مصرف جوهر در قسمت پایینی لیبل و همچنین کد رنگ و مقدار جوهر در کنار بطری دقت کنید.

جوهر اصلی پرینتر های 4 رنگ کانن را می توانید در تصویر مشاهده کنید. نوع جوهر Dye می باشد و برای چاپ عکس , مصارف خانگی و اداری استفاده می شود. این جوهر بسیار با کیفیت و ماندگاری زیادی دارد و ساخت کشور ژاپن است. کیفیت چاپ این جوهر ها بسیار بالاست و تصاویر واقعی و زیبایی را به وجود می آورد. این جوهر مخصوص پرینتر های سری G کانن است که می توانید آن را از فروشگاه اداریز کالا خریداری کنید.

جوهر-اصلی-پرینتر-کانن
جوهر اصلی پرینتر کانن

جوهر مناسب پرینتر های اپسون

در بازار تقریبا 90% از جوهرهای اپسون در پک و بسته بندی های قدیم  بصورت غیر فابریک عرضه می گردد اما جوهرهای اپسون در پک و بسته بندی جدید تا این زمان بصورت غیرفابریک رویت نشده است. لذا در این مجموعه از هر دو محصول بصورت فابریک موجود می باشد و می توانید با اطمینان خرید فرمایید.

از موارد چک کردن جوهرهای اصلی از غیر اصلی میتوان به حک شدن کلمه EPSON به صورت برجسته بروی در بطری جوهر مطابق عکس زیر اشاره کرد. با یکبار دیدن جوهرهای اصلی به راحتی شما قادر خواهید بود تا جوهرهای اصلی را از غیر اصلی تشخیص دهید. در عکس مقابل، جوهرهای اصلی داخل بسته بندی پرینترهای 6 رنگ اپسون را مشاهده می کنید .

جوهر اصلی 6 رنگ اپسون
جوهر اصلی پرینتر اپسون

نکاتی در رابطه با انواع جوهر پرینتر

جوهر پرینتر اچ پی و کانن را میشود در پرینترهای اپسون به علت داشتن هد پیزو ترمال پرینتر های اپسون استفاده کرد، اما اگر جوهر کانن را در اچ پی بریزید روی کاغذ سر میخورد زیرا غلظت جوهر کانن از اچ پی کمتر است و اگر برعکس جوهر اچ پی را در کانن بریزید به علت غلظت زیاد جوهر اچ پی هد خراب میشود و همچنین روی کیفیت چاپ هم تاثیر میگذارد و چاپ به علت غلظت زیاد پر رنگ گرفته میشود.

تفاوت جوهر دای و جوهر پیگمنت

جوهر Pigment و Dye ، هردو از موادی هستند که با ترکیب های خاص، به مواد دیگر، رنگ می بخشند.این دو نوع جوهر از انواع رایج ، در استفاده از چاپگر ها می باشند. تفاوت های این دو ماده با یکدیگر باعث می شود تا جایگاه و کاربری آنها نیز با یکدیگر متفاوت باشند.

جوهر پرینتر اچ پی یا اپسون بسته به شرایط کار شما میتواند دای یا پیگمنت که از انواع جوهر اکوسالونت هستند باشد. طول عمر پیگمنت نسبت به دای بیشتر است و در برابر نور خورشید و آب پایداری بیشتری دارد و برای بنر و اسناد مناسب هستند. جوهر پیگمنت روی کاغذ پخش نمیشود و سریع خشک میشوند اما این جوهرها به علت تولید بو برای سلامتی مضر هستند.

کیفیت چاپ و طیف رنگی دای نسبت به پیگمنت بیشتر است. وضوح تصاویر در جوهر دای بیشتر است به همین علت کمپانی پرینتر های جوهرافشان اپسون از جوهر دای استفاده میکند. جوهر دای در دسترس تر و ارزان تر از پیگمنت است.

تفاوت جوهر دای با پیگمنت

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید مقاومت جوهر پیکمنت در برابر آب و نور بالاست ولی جوهر دای فاقد این ویژگی است و بعد از گذاشتن در آب جوهر با اب پخش میشود. دلیل اینکه پیگمن در برابر آب مقاوم است این است که ذرات فقط به صورت یک لایه روی کاغذ قرار می‎گیرند، در برابر اثرات خارجی مانند گازهای محیطی و اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاومتر هستند، ولی جوهر دای به عمق کاغذ نفوذ میکند و به لایه های ان وارد می شود و به اصلاح (به خورد کاغذ می رود)

در پایان، انتخاب شما بستگی به دو چیز دارد: اینکه چه چیزهایی می‎خواهید چاپ کنید و اینکه چه مقدار می‎خواهید هزینه کنید.

  • اگر می خواهید طول عمر را انتخاب کنید، جوهر پیگمنت را انتخاب کنید.
  • اگر مایل به جلوگیری از پخش شدن جوهر هستید، جوهر پیگمنت را انتخاب کنید.
  • اگر در مورد قیمت نگران هستید، کارتریج مبتنی بر جوهر دای را انتخاب کنید.
  • اگر چاپهای شما مدت زیادی در مقابل نور خورشید قرار می‎گیرند، جوهر پیگمنت را انتخاب کنید.
  • اگر کیفیت رنگ برایتان مهم است، جوهر دای را انتخاب کنید.

جوهر خوراکی

جوهرخوراکی بیشتر در قنادی ها برای عکس روی کیک یا خامه های رنگی کاربرد دارد.جوهرخوراکی از ترکیب دای خوراکی گلیسیرین و رزین خوراکی درست شده است که روی کاغذ خوراکی باآن چاپ میزنند و ضرری برای بدن ندارد. برای بدست اوردن اطلاعات بیشتر در رابطه با چاپ خوراکی و جوهر آن می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

جوهر سابلیمیشن

جوهر سابلیمیشن در چاپ روی اجسام اعم از پارچه چینی و … کاربرد دارد. جوهر سابلیمیشن بر پایه آب است و توسط عمل تصعید از جامدبه گاز تبدیل شده وتوسط دستگاه های حرارتی به حالت جامد در اجسام چاپ میشود. جوهر سابلیمیشن مقرون به صرفه  و ضد اب میباشد.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی انواع جوهر چاپ و کاربردهای هر کدام از جوهرهای پرینتر پرداختیم. البته در نظر داشته باشید که انواع جوهر چاپ بسیار متنوع تر از موارد بالا می باشد. اما ما سعی کردیم شناخته شده ترین و پر کاربردترین نوع جوهر ها را به شما معرفی کنیم. اگر سلامت دستگاه شما برای شما اهمیت دارد و به فکر خرید جوهر با کیفیت برای دستگاه جوهرافشان خود هستید می توانید از فروشگاه اداریز کالا با اطمینان خریداری کنید. برای مشاوره و خرید جوهر می توانید با مشاوران فروش اداریز کالا تماس بگیرید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن