مشکلات پرینتر های جوهرافشان اپسون

مشکلات متداول پرینتر اپسون

مشکلات رایج پرینتر اپسون

پرینتر اپسون یکی از معروف‌ترین برندهای تولیدکننده‌ی پرینتر در دنیا است و سابقه زیادی در این زمینه دارد. اما این پرینترهای ژاپنی نیز درمدت کارکرد خود با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند، البته این مشکلات به سادگی قابل حل هستند. اگر پرینتر  epson شما نیز دچار مشکل شده و یا پیام‌های خطا می‌دهد در ادامه این مطلب به شما راهکار هایی را برای حل مشکل بیاموزیم. همه ما انتظار داریم چاپگری که می خریم برای مدت ها بدون مشکل کار کند، اما معمولاً به دلیل استفاده های نادرست و تنظیمات اشتباه دستگاه، ممکن است با مشکل مواجه شویم. به همین منظور بهتر است با مشکلات این پرینترها آشنا شوید. از این رو با سایت اداریز کالا در ادامه مطلب همراه شوید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

دلیل کمرنگ چاپ گرفتن پرینتر اپسون

برای برطرف کردن این مشکل ابتدا وضعیت هد را بررسی کنید.به این منظور لازم است نازل چک بگیرید. اگر نازل خالی مشاهده کردید، هد کلین کنید تا هد یک بار شسته شود و سپس مجددا نازل چک بگیرید توجه داشته باشید که بیشتر از 3 بار مجاز به هد کلین نیستید. اگر بعد از هد کلین نازل چک کامل بود مشکل چاپ هم معمولا برطرف میشود. در تصویر زیر می توانید طریقه نازل چک گرفتن با استفاده از کامپیوتر را مشاهده کنید.

گرفتن نازل چک پرینتر اپسون

در سری L پرینتر های اپسون گاهی پیش می آید که نازل چک کامل است اما در اواخر چاپ جوهر کم می آید و پرینتر کمرنگ چاپ میزند که این حالت مربوط به دمپر های مخزن است  که دمپر قادر به کشیدن جوهر نیست یا شلنگ تاخورده است و.. اما اگر دیدید که دمپر هم مشکلی ندارد و جوهر را کامل میکشد ولی بازهم چاپ کمرنگ است امکان دارد استیشن کلینر مشکل داشته باشد. پس برای رفع این مشکل باید چندین قسمت اعم از هد، جوهر، فیلتر دمپر و … را بررسی کنید.

خط افتادن در چاپ پرینتر

اگر بعد از گرفتن چاپ توسط دستگاه خود متوجه خط های عمودی یا افقی در تصویر پرینت شده شدید، این مشکل هم نیاز به گرفتن نازل چک دارد که حتما نازل خالی میبینید.درمرحله اول هد کلین کنیداگر باهد کلین هیچ تاثیری در نازل چک ندیدید هد شما گرفته است و علت اصلی بسته شدن هد جوهراست.اگر از جوهر نامرغوب استفاده کنید یا مدت طولانی از پرینتر استفاده نشود هد به مشکل خورده و به درستی چاپ نمیگیرد.

دانش و نکات ضروری در مورد خرید جوهر و تونر کارتریج چیزی است که مردم از آن غافل می شوند. نکته مهمی که در خرید جوهر کارتریج باید به آن توجه داشته باشید این است که از مواد اصل با کیفیت و معتبر خریداری نمایید تا به پرینتر یا دستگاه کپی شما آسیبی نرسد. خرید جوهر با کیفیت هم در کارکرد دستگاه تاثیر گذار می باشد و هم اینکه در کیفیت برگه های پرینت گرفته شده نقش اساسی دارد. اشتباهات متداول در هنگام خرید جوهر کارتریج برای سلامتی دستگاه پرینتر و چاپگر بسیار زیان آور می باشد حتی ممکن است خسارت وارده به دستگاه غیرقابل جبران باشد. برای خرید جوهر اصلی و اورجینال پرینتر های اپسون می توانید با شماره های 0218884404502188309336 تماس بگیرید.

علت نکشیدن کاغذ توسط چاپگر

هنگامی که شما از سیستم به پرینتر دستور چاپ میدهید ممکن است پرینتر کاغذ را نکشد برای چاپ ابتدا مطمئن شوید که کاغذ را به درستی داخل پرینترقرار داده اید و وزن کاغذ استاندارد است و 80 گرم میباشد. اگر این دو را رعایت کردید و مشکل حل نشد پیکاپ پرینتر را بررسی کنید. در پرینترهای اپسون اکثرا پیکاپ به شکل لاستیک طوسی رنگ است که در قسمت پایین کاغذکش پرینتر قرار دارد و عاج های پیکاپ با کاغذ برخورد میکند و کاغذ به داخل کشیده میشود. اگر مشاهده کردید که کاغذ روی پیکاپ سر میخورد ولی وارد دستگاه نمیشود امکان دارد به دلیل صاف شدن عاج های پیکاپ باشد.

استفاده از کاغذ خوراکی کوتد و سابلیمیشن یکی دیگر از دلایل سرخوردن پیکاپ روی کاغذ است زیرا روی این کاغذها گرده ای وجود دارد که در کاغذ کوتد و سابلیمیشن کوتین  نام دارد تا از ورود عمیق جوهر به داخل کاغذ جلوگیری شود که همین گرده باعث سرخوردن پیکاپ می شود. به همین دلیل پرینتر مناسب چنین کاغذ هایی پرینتر لیزری میباشد. هرچند که هزینه های مصرفی پرینتر های لیزری چند برابر جوهرافشان است. برای پرینترهای اپسون باید ازکاغذهای عکاسی گلاسه و ساتین استفاده کنید.

آموزش تمیز کردن کاغذ کش پرینتر اپسون

 

گاهی اوقات کثیف بودن پیکاپ باعث این مشکل میشود. شاید شما ازدستگاه استفاده نکرده باشید اما گرد و غبار و چربی موجود درهوا روی کاغذ کش نشسته باشد و مشکل به وجود بیاورد.برای تمیز کردن پیکاپ مقداری الکل روی پنبه بریزید و پنبه را روی پیکاپ قرار دهید و دکمه کاغذ را فشار دهید همزمان با چرخیدن کاغذ کش توسط پنبه تمیز میشود و به حالت چسبنده خود باز میگردد فقط مراقب باشید پنبه از دستتان سر نخورده و وارد دستگاه نشود.

بعضی مواقع کاغذ وارد دستگاه میشود و زمانی که هد چاپ را انجام میدهد لبه کاغذ به سمت بالا برمیگردد که این مربوط به فاصله هد باکف پرینتراست. به طور معمول فاصله هد با کف پرینتر 2 میلی متر است تا کاغذ و هد با هم برخورد نکنند و کف هد خط نیفتد. برای چاپ های معمولی و روزانه بهتر است کیفیت چاپ را روی standard باشد و از کاغذ A4 های معمولی که 80 گرم وزن دارد استفاده کنید زیرا اگرکاغذ شما معمولی باشد ولی کیفیت روی High باشد کاغذ خیس شده و لبه اش یا به سمت بالا بر میگردد و به هد گیر میکند یا به سمت پایین بر میگردد و به کف پرینتر گیر میکند.

متوقف شدن پرینتر اپسون هنگام چاپ

یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین کار با پرینتر اپسون و پرینترهای جدید اپسون   با آن روبرو شویم، توقف فرایند چاپ در چاپگر است. این مسئله بدون هیچ پیش زمینه‌ای و خیلی اتفاقی پیش می‌آید و البته بیشتر اوقات تنها یک جواب دارد، درایور پرینتر مشکل پیدا کرده است. شما می‌توانید آن را حذف کرده و به قسمت درایور های اپسون سایت ما بروید و با بارگیری نرم افزار‌های جدید این مسئله را حل نمایید. این موضوع مربوط به درایور است که شما باید درایور فعلی را بررسی کنید یا ان حذف کرده و درایور جدید نصب کنید.

مشکل سفید پرینت گرفتن اپسون

زمانی که شما پرینتر آکبند خریداری میکنید باید در راه اندازی و تنظیمات آن دقت کنید اگر این کاربادقت انجام نشود پرینتر شما چاپ سفید میگیرد و دستورات صحیح به آن منتقل نمی شود. دلیل بعدی استفاده نکردن طولانی مدت از پرینتر است. همانطور که میدانید پرینتر های جوهرافشان با تکنولوژی جوهر کار میکنند و اگر طولانی مدت بی استفاده بمانند جوهر خشک میشود و علاوه بر سفید زدن به هد پرینتر نیز آسیب میزند.

گاهی به دلیل چسبیدن ذرات جوهر به هد پرینتر، نتیجه چاپ یک برگه سفید است و متن و عکسی روی آن وجود ندارد. این مورد از مشکلات جدی و غیرقابل حل پرینتر نیست. کاربر پرینتر به تنهایی و به راحتی قادر است نسبت به تمیز کردن هد پرینتر اپسون اقدام کند. البته این مشکل نیز می تواند به دلیل قدیمی بودن درایور پرینتر شما باشد که این موضوع نیز با اپدیت و بروزرسانی درایور پرینتر شما بر طرف میشود.

ارور ها و کد های خطا پرینتر اپسون

پرینتر اپسون، برندی شناخته شده در بازار ماشین های اداری است و مدل‌های مختلفی پرینتر جوهری و لیزری را به بازار عرضه کرده است. اما با این وجود، گاهی اوقات پرینتر‌های این برند پر طرفدار نیز دچار مشکل می‌شوند و کد خطا نشان می‌دهند. هر ارور در پرینتر های اپسون بیانگر یک مشکل است که باید نسبت به حل مشکل دستگاه خود اقدام کنید.

کد خطا (Error) دلیل نمایش کد خطا (Error )
کدخطای ۰x97 این خطا اغلب به دلیل مشکلات سخت افزاری است. اجزا و قطعات چاپگر را تمیز کنید.
کدخطای ۰x69 این کد نشان می دهد جسم خارجی در داخل پرینتر وجود دارد که مشکلی به وجود آورده.
کد خطای W-12 کارتریج‌های جوهر در دستگاه، قابل تشخیص نیستند و نیاز به تعویض دارند.
کدخطای I-01 _ W-05 این کد به شما نشان می‌دهد که، کاغذی در پرینتر وجود ندارد و باید سینی کاغذ را پر کنید.
کدخطای ۰xf1 دستگاه در خواندن اطلاعات مربوط به فایل چاپ شده به مشکل خورده است.
کدخطای ۰۰۰۰۳۱ این ارور بیشتر، در پرینتر‌های چندکاره اپسون دیده می‌شود و مربوط به کارتریج است.
کد خطای W-30 _ W-31 خبر از نصب اشتباه کارت حافظه و یا عدم شناسایی آن توسط پرینتر می‌دهد.

مهم ترین مرحله در فرایند تعمیر یا سرویس پرینتر اپسون عیب یابی پرینتر است. به صورتی که اگر دلیل مشکل عیب یابی شود به راحتی می توان نسبت به تعمیر پرینتر اپسون خود اقدام کنید. با استفاده از مطالب این مقاله شما خود می توانید برای تعمیر پرینتر خود دست به کار شوید و پرینتر خود را سرویس کند. البته این نکته را باید بدانید که تعمیر پرینتر های جوهرافشان اپسون بسیار حساس است و اگر دقت و تجربه کافی را نداشته باشید ممکن است به دستگاه صدمات برگشت ناپذیری را وارد کنید.

تعمیر پرینتر اپسون

تعمیرکار پرینتر اپسون در محل

اگر در هر صورت شما خود مایل به تعمیر و سرویس دستگاه خود نبودید و یا نمی توانید مشکل دستگاه خود را پیدا و نسبت به رفع مشکل اقدام کنید می توانید از کارشناس یا تعمیرکار پرینتر شرکت اداریز کالا استفاده کنید. ما با توجه به تجهیزات پیشرفته مرکز خدماتمان؛ تا حد امکان سعی می‌کنیم قطعه معیوب چاپگر و ماشین اداری شما را تعمیر کنیم. مرکز خدمات و تعمیر پرینتر اداریز کالا، با داشتن تجهیزات کافی و متخصصین باتجربه، آمادگی تعمیر انواع پرینتر‌های خانگی و اداری جوهرافشان را دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن