چاپ سابلیمیشن چیست؟ ویژگی های چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که منظور از چاپ سابلیمیشن چیست و برای چاپ بر روی چه اجسامی کاربرد دارد؟ ما تصمیم داریم که در این مقاله چاپ سابلیمیشن که یکی از انواع چاپ حرارتی بر روی اجسام میباشد را به شما اموزش دهیم. به طور کلی منظور از کلمه سابلیمیشن (Sublimation) یعنی تبدیل مواد حالت جامد به گاز. اما از چاپ سابلیمیشن برای چاپ بر روی یک سری از وسایل مانند تیشرت یا لیوان و … استفاده می شود. اگر بخواهیم چاپ سابلیمیشن را دسته بندی کنیم میتوان آن را به چهار دسته تقسیم کرد که عبارتند از:

 1. جوهر سابلیمیشن
 2.  کاغذ سابلیمیشن
 3. پرینترهایی که قابلیت چاپ سابلیمیشن را دارند.
 4. دستگاه های حرارتی چاپ سابلیمیشن.

 

چاپ سابلیمیشن چگونه انجام می شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد ما برای داشتن این مدل از چاپ به دستگاه ها و مواد مصرفی خاصی احتیاج داریم. برای چاپ sublimation حتما باید کاغذ و جوهر مخصوص به این کار را داشته باشیم و همینطور یک عدد پرینتر اپسون و دستگاه حرارتی برای اتمام چاپ لازم است. چاپ سابلیمیشن امروزه توسط دستگاه های اپسون و جوهرهای مخصوص به این کار که بتواند از هد پرینتر های اپسون عبور کند انجام میشود. بنابراین تنها پرینتر های شرکت اپسون هستند که میتواند چاپ سابلیمیشن را انجام دهد. شاید بپرسید چرا اپسون؟ زیرا هد پرینترهای اپسون بخاطر داشتن فرمول فنی پیزوترمال هد که قابلیت عبور بسیاری از جوهر ها را دارد، تنها پرینتر های مناسب برای این نوع چاپ هستند. از جمله جوهر هایی که می توان در پرینتر اپسون استفاده کرد عبارند از : جوهر سابلیمیشن، جوهر اکوسالونت، جوهر پیگمنت و …

کاربرد های چاپ سابلیمیشن

از چاپ سابلیمیشن برای چاپ روی برخی اجسام و وسایل استفاده می شود. برای مثال از چاپ سابلیمیشن برای چاپ روی کوسن های مبل، چاپ روی تیشرت، چاپ روی لیوان، چاپ روی بشقاب،چاپ روی پرده، فرش، کلاه، پرچم،قاب گوشی و تمامی اجسامی که قابلیت پذیرش بافت چاپ سابلیمیشن را دارند، استفاده می شود. در واقع این مدل چاپ یکی از پر کاربرد ترین و بهترین روش های چاپ در جهان می باشد.

کاربرد های چاپ سابلیمیشن
نمونه هایی از چاپ سابلیمیشن بر روی اجسام

 

پرینتر های چاپ سابلیمیشن کدامند؟

همان گونه که در بالا گفتیم برای چاپ سابلیمیشن فقط می توان از پرینتر های برند اپسون استفاده کرد. پرینتر های چاپ سابلیمیشن اپسون به دو دسته 4 رنگ و 6 رنگ تقسیم می شوند. البته بهتر است برای چاپ سابلیمیشن از پرینتر های 6 رنگ استفاده کنیم زیرا دستگاه های 4 رنگ کیفیت مناسبی ندارند. با ذکر این نکات میخواهیم مدل های پرینتر اپسون که قابلیت چاپ سابلیمیشن را داریم معرفی کنیم. مدل هایی که قابلیت چاپ سابلیمیشن را دارند به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت اند از:

 • پرینتر های سایز A4 اپسون

پرینتر اپسون t50

پرینتر اپسون T50

پرینتر اپسون l805

پرینتر اپسون L805

پرینتر اپسون l810

پرینتر اپسون L810

پرینتر اپسون p50

پرینتر اپسون L800

پرینتر اپسون l850

پرینتر اپسون L850

پرینتر اپسون l800

پرینتر اپسون L800

 • پرینتر های سایز A3 اپسون

پرینتر اپسون l1300

پرینتر اپسون L1300

پرینتر اپسون 1410

پرینتر اپسون 1410

پرینتر اپسون l1800

پرینتر اپسون L1800

پرینتر اپسون 1430

پرینتر اپسون 1430

آموزش چاپ سابلیمیشن، از کجا شروع کنیم؟

بعد از این که جوهر سابلیمیشن را تهیه کردیم پرینتر های اپسون دارای مخزن هستند که می توانید مخزن ها را از جوهر سابلیمیشن پر کنید. بعد از اینکه جوهر سابلیمیشن را داخل مخزن ها ریختید مرحله بعدی تهیه کاغذ حرارتی می باشد که کاغذ حرارتی برند های کره ای وچینی دارد که کره ای بهترین برند است و هر چه کاغذ سابلیمیشن نازک تر باشد حالت Mirror (انتقال بر عکس) آن بهتر می باشد چرا که هرچه کاغذ نازک تر باشد حرارت را سریع تر به شئ مورد نظر انتقال می دهد. چون چاپ حرارتی میباشد قابلیت پاک شدن ندارد، بنابراین درحین چاپ روی اجسام باید دقت داشته باشید که عکس مورد نظر مات نباشد یا هنگام Mirror  کردن دچار لغزش نشود.

نکته ⇐ منظور از Mirror کردن این موضوع است که چاپ حرارتی به صورت بر عکس بر روی اجسام چاپ می شود. برای مثال اگر بخواهیم کلمه “اداریز کالا” را روی تیشرت چاپ کنیم حتما باید تیک گزینه Mirror را فعال کنیم تا درست نوشته شود، در  غیر این صورت این کلمه به شکل “الاک زیرادا” یعنی بر عکس در چاپ خروجی مشاهده می شود. پس حتما به این موضوع دقت کنید تا چاپ شما دچار مشکل نشود.

مزایا چاپ سابلیمیشن

 • چاپ بر روی پارچه از طریق سابلیمیشن از انعطاف پذیری بسیار بالایی بر خوردار است.
 • چاپ سابلیمیشن دارای کیفیت بسیار بالا و درخشش کافی است.
 • یکی از مزیت های چاپ سابلیمیشن ماندگاری بسیار زیاد است زیرا جوهر سابلیمیشن به عمق اجسام یا پارچه نفوذ می کند.
 • سرعت چاپ سابلیمیشن بسیار بالا است و در چند ساعت می توانیم یک چاپ از این مدل بر روی اجسام داشته باشیم.

معایب چاپ سابلیمیشن

 • چاپ سابلیمیشن دارای محدودیت در جنس پارچه می باشد و فقط بر روی پارچه های الیاف مصنوعی یا همان پلی استر قابل انجام است.
 • عمق نفوذ رنگ در چاپ سابلیمیشن بسیار کم است و اگر کمی پارچه را بکشید سفیدی های لابه لای بافت را می توان تماشا کرد.

 

چه نکاتی را باید درباره چاپ سابلیمیشن رعایت کرد؟

 1. به علت غلیظ بودن جوهر سابلیمیشن بهتر است تا جایی که امکان دارد حتما از جوهر کره ای استفاده کنید و همچنین به مدت طولانی دستگاه را بلا استفاده نگذارید زیرا جوهر در هد پرینتر می ماند و هد پرینتر خشک میشود درنتیجه پرینتر دیگر قابل استفاده نمی باشد. باید خیلی مواظب هد پرینتر خود باشید زیرا اگر بخواهیم قیمت پرینتر را تقسیم بندی کنیم دو سوم قیمت مربوط به هد دستگاه میباشد پس اگر هد پرینتر از کار بیفتد،پرینتر دیگر ارزش تعمیر ندارد، بنابراین انتخاب جوهر مناسب و استفاده به موقع از دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. درواقع هد پرینتر مانند قلب در بدن و جوهر هم حکم خون در بدن را دارد. پس سعی  کنید سه روز درمیان از پرینتر چاپ بگیرید.

 2. نکته بعدی که باید رعایت کنید این است که اگر نازل چک پرینتر حین استفاده کامل نبود  و نازل خالی داشتید باید هد کلین کنید تا هد به حالت نرمال و استاندارد خود باز گردد و سپس چاپ را انجام دهید.
 3. دستگاه های حرارتی مخصوص برای این مدل چاپ دستگاه هایی هستند که چاپ سابلیمیشن را به اجسام متنقل میکنند البته  توجه داشته باشید که هر جسمی دستگاه مختص به خود را دارد. بعد از اینکه چاپ روی کاغذ انجام شد توسط  حرارت دستگاه های چند کاره که هیتر به انها وصل میشود چاپ از روی کاغذ به روی اجسام منتقل میشود. درمورد دستگاه های حرارتی باید بدانید که این دستگاه چند دقیقه ای طول میکشد تا گرم شود بنابراین اگر کامل داغ نشود چاپ شما کامل روی اجسام منتقل نمیشود.

 4. نکته اخری که باید انجام دهید قبل از چاپ وارد Control Panel میشوید سپس گزینه Devices and  Printers را انتخاب کنید و روی پرینتر مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه Printing Preferences  را انتخاب کنید و وارد تنظیمات شوید. دراین قسمت سایز کاغذ را A4 ،تایپ کاغذ را گلاسه و quality (کیفیت) را روی گزینه high یا استاندار بسته به کیفیت موردنظر انتخاب کنید و همانطور که در بالا ذکر شد حتما تیک گزینه Mirror را بزنید تا عکس مورد نظر برعکس چاپ شود تا زمانی که روی جسم خواستید چاپ رابرگردانید درست چاپ شد در غیراین صورت چاپ برعکس انجام میشود.تغییرات را سیو کنید و فرایند چاپ را آغاز کنید.

 
جمع بندی مطالب

ما در این مقاله قصد داشتیم تا چاپ سابلیمیشن را به طور کامل از صفر تا صد به شما آموزش دهیم تا شما عزیزان خود بتوانید تصاویر دلخواه خود را بر روی اجسام مورد نظرتان چاپ کنید. امیدواریم که با خواندن این مقاله توانسنته باشیم تا جواب سوالات شما را پاسخ بدهیم و همچنین شما را با چگونگی انجام این مدل چاپ آشنا کرده باشیم.

در صورت وجود هرگونه سوال شما می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت و یا قسمت دیدگاه ها سوالات خود را در رابطه با چاپ سابلیمیشن برای ما ارسال کنید تا متخصصان شرکت ما در این زمینه شما را راهنمایی کنند.

♥ امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. ♥

3 دیدگاه دربارهٔ «چاپ سابلیمیشن چیست؟ ویژگی های چاپ سابلیمیشن»

 1. مطالب مفیدی رو ذکر کردید. یه سوال، شما خودتونم جوهر سابلیمیشن دارید؟

  1. مدیر سایت

   سلام، خوشحالیم که این مطلب مورد قبول شما واقع شده است.
   برای خرید جوهر سابلیمیشن شما می توانید با شماره های 09382204804 – 09902204804 تماس بگیرید.
   با تشکر از شما.

 2. خیلی ممنونم از مقاله خوبتون، همه چیز رو کامل توضیح دادین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن