هد پرینتر چیست؟ انواع هد و اهمیت هد پرینتر های جوهرافشان

هد پرینتر چیست

پرینتر های جوهرافشان برای چاپ از جوهر استفاده می کنند و مهم ترین قطعه در این نوع پرینتر ها ≪هد پرینتر≫ است که نقش بسیار مهمی در پرینتر دارد. هد پرینتر، قلب دستگاه پرینتر جوهرافشان است و نیازمند مراقبت و نگهداری های فراوان است. همه پرینترهای جوهر افشان مجهز به هد های چاپی هستند و به کمک آن جوهر را روی انواع مختلف کاغذها و مواد چاپی انتقال می دهند. هدهای چاپی مدرن حاوی اتاقک هایی هستند که محل ذخیره جوهر است و همینطور نازل های کوچکی که جوهر را به بیرون اسپری می ‎کنند.

هد پرینترهای جوهر افشان

در پرینتر های جوهرافشان به منظور چاپ بر روی کاغذ، از هد پرینتر استفاده می شود. در مرحله اول جوهر درون هد پرینتر ریخته شده و با استفاده از نازل های ریزی که درون هد قرار دارد رنگ بر روی کاغذ پاشیده می‌شود و پرینت انجام می‌شود. در صورتیکه نازل های هد گرفته باشند، چاپ بصورت کامل انجام نخواهد شد. کیفیت چاپ پرینتر های جوهرافشان به علت استفاده از هد و دقت بسیار بالایی که دارد به نسبت دیگر پرینتر ها بیشتر است و تصاویر با کیفیتی را بوجود می آورد.

هد پرینتر چگونه کار می کند

چاپگرهای جوهرافشان از طریق پخش قطرات ریز جوهر روی یک کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آمدن تصاویر سیاه و سفید و رنگی می‌شوند. رنگ‌های اصلی در چاپگر جوهرافشان به سه رنگ قرمز و زرد تقسیم می‌گردند. یک رنگ سیاه نیز در این دستگاه وجود دارد که برای تولید تصویر با رنگ مشکی به کار می رود. توجه داشته باشید که شما برای چاپ حرفه‌ای یک عکس به چاپگری با شش رنگ مجزا احتیاج دارید که علاوه بر سه رنگ اصلی و رنگ مشکی دارای یک رنگ قرمز روشن و آبی روشن نیز باشد. چاپگرهای جوهرافشان به طور کلی قیمت‌های معقول‌تر و مناسب‌تری دارند و برای مصارف عمومی انتخاب مناسب‌تری هستند.

انواع هد پرینتر

فناوری ساخت یک پرینتر جوهر افشان برای مصرف کنندگان عادی و حرفه ای فرقی نمی کند و تنها مساله ای که مهم است تولید پرونده ها و تصاویر با رنگ کامل و جامع و کپی های با کیفیت, تمیز و مقرون به صرفه است. بیشتر هدهای پرینترهایی که در حوزه های کاربردی گرافیک و نمادپردازی استفاده می شوند، صدها نازل دارند که به صورت جداگانه برای پرتاب درست قطره کنترل می شوند. ساختن چیزی که  که میلیون ها قطره را از هد دستگاه بگذراند و مطمئن باشیم بر روی سطح مورنظرمان در مکان درست و دقیق برخورد می کند، سیستم الکترونیکی بسیار پیشرفته ای نیاز دارد. این پرینترها DOD نامیده می شوند.

هد پیزو (هد پرینتر های اپسون)

این هدها در حال حاضر از دو فرمت 4 رنگ و 6 رنگ در پرینترهای جوهرافشان اپسون به‌کاربرده می‌شود، این نوع هد پرینترها برای خارج کردن جوهر از نازل از گرما استفاده نمی‌کنند.

نحوه‌ی کار هد پرینترها به این صورت است که دارای یک‌لایه معمولاً یک فیلم نازک هستند و در معرض بارهای الکتریکی قرار می‌گیرند و این بارها منجر به ارتعاش فیلم می‌شوند و درنتیجه با این ارتعاشات فیلم با انعطاف و خم شدن باعث ایجاد فشار و انتقال جوهر از نازل بر روی کاغذ می‌شود. انعطاف‌پذیری و سرعت لرزش‌ها باعث شده تا کنترل دقیق‌تری برای سرعت فشار جوهر از نازل وجود داشته باشد. معمولا این نوع هد از مقاومت بالایی نسبت به دیگر انواع هد ها برخوردار است و اگر از جوهر اصلی و باکیفیت استفاده کنید هد به مشکل بر نمی خورد.

epson-L1300-printer-head
هد اصلی پرینتر اپسون L1300

هد حرارتی یا کریستال (هد پرینتر های اچ پی و کانن)

در هد پرینتر  چاپگر جوهر حرارتی ، جوهر با استفاده از نازل های چاپی متعدد و به سرعت پشت سر هم بر روی کاغذ پاشیده می شود. چاپگرهای امروزی حدود 400 نازل چاپی دارند. حجم جوهر خارج شده در هر کانال نازل به 4 تا 5 لیتر پیکو (یک لیتر پیکو = تریلیونمین لیتر) می رسد. به این ترتیب بهترین درجه بندی چاپ تضمین می شود.
 
در هر کانال نازل عناصر گرمایشی وجود دارد که تا حدود 300 درجه گرم می شوند. به محض ایجاد کشش الکتریکی در کمتر از 100 میکرو ثانیه. سپس جوهر از کانال نازل پاشیده می شود و مانند انفجار روی کاغذ پاشیده می شود.
 
در واقع ، امروزه تمام چاپگرهای جوهر افشان اداری و مصرفی از Brother تا Canon تا HP از فرآیند چاپ حرارتی استفاده می کنند. هدهای حرارتی از کیفیت چاپ بالایی برخوردار بوده و این کیفیت را با سرعت زیاد می‌توانند ارائه دهند و با هدهای پیزو قابل‌رقابت می‌باشند. این نوع هد فقط به دستگاه‌های خانگی محدود می‌شوند زیرا برخلاف هدهای پیزو، این نوع هد تنها با جوهرهای پایه کار می‌کنند.

هد اصلی پرینتر اچ پی 7000

هد اصلی پرینتر کانن سری G

خشک شدن هد پرینتر جوهر افشان

هر دستگاهی برای طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. به خصوص اگر این دستگاه چاپگر جوهرافشان باشد. جدا از اینکه به جای جوهر های اورجینال از  جوهر های طرح (بی کیفیت) استفاده شود، امکان خشک شدن هد وجود دارد. هد معمولا مهمترین قطعه چاپگر های جوهر افشان است و عملا با خراب شدن آن دستگاه دیگر عملا هیچ کارایی ندارد و باید هزینه زیادی برای خرید هد اصلی انجام دهید، در برخی موارد خرید هد صرفه اقتصادی ندارد و شما باید به دنبال خرید یک دستگاه دیگر باشید.

رفع گرفتگی هد پرینتر

برای رفع گرفتگی نازل های هد پرینتر و هد خشک شده شما نیاز به محلول پاک کننده هد (حلال) نیاز دارید که باید هد را به مدت 24 تا 48 ساعت درون محلول قرار دهید تا هد شما دوباره بتواند فرایند چاپ را انجام دهد. شما می توانید برای خرید حلال هد پرینتر با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. اگر بعد از گذشتن 48 ساعت باز هد شما باز نشد عملا آن هد دیگر باز نمی شود و باید به فکر خرید هد دیگری باشید.

آموزش تمیز کردن هد پرینترهای جوهر افشان

آموزش هد کلین کردن پرینتر

بعد از مدت‌ها پرینتر جوهرافشان خود را روشن کرده‌اید و فایلی را برای چاپ از سیستم به آن فرستاده‌اید. بعد از انجام فرایند کپی متوجه شده‌اید که، خطوط افقی سفید رنگی روی سند افتاده و متون بسیار کمرنگ هستند. این اتفاق حاصل عدم استفاده طولانی مدت، از پرینتر و در نهایت خشک شدن جوهر روی سوزن‌های نازل هد پرینتر هستند. برای رفع این مشکل، باید تمیز کردن هد پرینتر را امتحان کنید. در ادامه به شما طریقه (Head Clean) کردن پرینتر را از طریق کامپیوتر آموزش می دهیم:

  • در قسمت تنظیمات کامپیوتر خود (Control Panel)، گزینه پرینترها و اسکنرها (Printers and Scanners) را انتخاب کنید. (فهرستی از تمام پرینترهایی که تا به حال به آن متصل شده اید را خواهید دید.)
  • روی نماد پرینتر کلیک کرده و گزینه تنظیمات (Properties) را انتخاب کنید. (این پنجره به شما اجازه می دهد تا ببینید چقدر جوهر در کارتریج پرینتر شما باقی مانده است. هرگونه مشکلی در رابطه با دستگاه نیز در این قسمت نشان داده می شود.)
  • اگر کامپیوتر به شما می گوید که کارتریج های جوهر شما پر است ولی چاپ های بی کیفیتی دریافت می کنید، حتما هد پرینترتان مشکل دارد.
  • گزینه های چاپ (Printing Preferences) و سپس خدمات (Service) را انتخاب کنید.
  • در پنجره جدید باید وارد گزینه خدمات پرینتر (maintenance) شوید.
  • دستور تمیز کردن هد چاپ (head cleaning) را مشاهده خواهید کرد که باید بر روی آن کلیک کنید و سپس بر روی گزینه start کلیک کنید تا فرایند تمیز کردن هد شروع شود.

روش های نگهداری هد پرینتر

استفاده از جوهر مناسب

رابطه جوهر با هد پرینتر به مانند رابطه خون با قلب انسان است و تاثیر بسزایی در سلامت هد پرینتر دارد. هر چه جوهر با کیفیت تری برای پرینتر خود استفاده کنید عمر مفید هد دستگاه خودتون را افزایش میدهید و با این کار از خشک شدن یا سوختن هد جلوگیری می شود. پس حواستون باشه جوهر خوب بریزید داخل پرینتر.

چاپ گرفتن به طور متداوم

با توجه به تجربه ای که ما از مکانیزم پرینتر های جوهرافشان داریم پیشنهاد می شود شما عزیزان حداقل هر هفته یکبار و حداکثر هر 12 روز یکبار، یک عدد چاپ رنگی با پرینتر خود بگیرید تا جوهر سر هد شما خشک نشود و نازل های هد گرفته نشود. پس یکی دیگر از عوامل مهمی که باعث افزایش عمر هد میشود همین چاپ گرفتن متداوم است.

print head repair

تعمیر تخصصی هد پرینتر

با کارکرد مداوم دستگاه و سپری شدن و مرور زمان قطرهای اضافی جوهر به صورت قطرات مایع و جرم وارد هد میشوند و در قسمت زیر هد رسوب کرده و باعث بسته شدن سوراخ های بسیار ریز و ظریف و سوزنی شکل هد میشود . گرفتگی هد که باعث عدم کارایی و درست کار کردن محصولات جوهرافشان میگردد و کاربر در هنگام کار با ارورهای مختلف بر سوختن هد مواجه شده و پیغام تعویض هد را بر صفحه نمایشگر خود مشاهده مینمایند.

اداریز کالا هد پرینتر شما را صفر تا صد تعمیر میکند و مثل روز اول برای شما بالا می آورد. به شما پیشنهاد میکنم قبل از خرید پرینتر جدید به مجموعه ما مراجعه کنید. با تجربه تعمیر بیش از 500 عدد پرینتر جوهرافشان که از 6 ماه تا حتی 4 سال  کنار بوده اند مانند روز اول با هزینه بسیار پایین میتوانیم در این شرایط بد اقتصادی در کنار شما عزیزان باشیم. فقط کافیست به ما اعتماد کنید.

لذا شرکت اداریز کالا این اطمینان را میدهد نسبت به رفع ایرادات هد تمامی تلاش خود را انجام داده و با قرار دادن هد در دستگاههای فوق پیش رفته التراسونیک و محلول های کلینر هد شوک رسانی به هد را انجام داده . همچنین شستشویی هد بدون آسیب رساندن به پرده دیافراگم هد دستگاه جوهرافشان را مجددا قابل استفاده نموده و بعد از انجام تمامی مراحل فوق با کدهایی مبنی بر ریست کانتر و Run  شدن هد  انجام میشود و به عملیات ریفر به صورت اکثریت غریب به یقین موفقیت آمیز میباشد و کاربر با هزینه ای پایین تر از خرید هد هد دستگاه خود را باز میابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن