برد فرمتر پرینتر چیست و برد فرمتر چه کاربردی دارد؟

برد فرمتر چیست

پرینتر های لیزری و جوهرافشان برای انجام فرایند چاپ به یک قطعه اصلی نیاز دارند که دستورات را از کامپیوتر یا لپتاپ شما خوانده و به پرینتر انتقال دهد تا فرایند چاپ اغاز شود. پرینتر این کار را با استفاده از برد فرمتر انجام می دهد که مغز متفکر دستگاه است و تمامی دستورات پرینتر را پردازش و به قطعات دیگر ارسال می کند. این قطعه به مانند CPU در کامپیوتر می باشد و یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعات پرینتر است.

برد فرمتر چیست

برد فرمتر به عنوان یک مدار چاپی در پرینتر ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربرد اصلی آن دریافت اطلاعات از کامپیوتر و انتقال آن‌ها به سیستم کنترل موتور پرینتر است. بنابراین وظیفه اصلی برد فرمتر این است که داده‌ها را از کامپیوتر دریافت کرده و به سازمان‌دهی آن‌ها می‌پردازد و درنهایت آن‌ها را برای چاپ به سیستم کنترل موتور پرینتر ارسال می‌کند.

این برد به عنوان یکی از قطعات مهم و مرکزی پرینتر که به پردازش قسمت‌های مختلف پرینتر می‌‌پردازد، نقشی مانند CPU در کامپیوتر را ارائه می‌کند. با این وجود اگر ایرادی در برد فرمتر پرینتر به وجود بیاید به طور خودکار کل این دستگاه دچار مشکل می‌شود و متاسفانه اکثر اوقات شناسایی منشأ مشکل در برد فرمتر کار آسانی نیست. اما جای نگرانی نیست، تکنسین‌های اداریز کالا تعمیرات پرینتر اچ پی به خوبی از پس عیب‌یابی و تعمیر برد فرمتر پرینتر اچ پی برمی‌آیند. از این‌رو بهتر است درصورت بروز مشکلی برای برد فرمتر پرینتر خود با خیال راحت عیب‌یابی و تعمیرات آن را به اداریز کالا بسپارید.

برد فرمتر پرینتر چگونه کار میکند

برد فرمتر غیر از دریافت اطلاعات و دستورات از کامپیوتر و انتقال آن‌ها به سیستم کنترل موتور پرینتر، وظیفه مدیریت و پردازش تمامی دستورها و کنترل همه قطعات پرینتر را برعهده دارد. درضمن این برد ارتباط بین بخش‌های مختلف را نیز برقرار می‌کند. برای مثال زمانی که دکمه کپی از روی پرینتر را فشار می‌دهید، پرینتر با استفاده از توان برد فرمتر این دستور را برای ثبت تصویر موردنظر و ذخیره‌سازی اطلاعات وارده در حافظه پرینتر و پس از آن ارسال اطلاعات و چاپ آن‌ها انجام می دهد.

این مراحل هنگام ارسال و دریافت فکس یا زمانی که از طریق اینترنت اقدام به چاپ تصاویر می‌کنید نیز به همین شکل انجام می‌شود چراکه همه فرآیندها توسط برد فرمتر اجرا می‌شوند. یکی دیگر از عملکردهای برد فرمتر در پرینتر دریافت ورودی‌های USB، شبکه LAN، شبکه بی‌سیم و حتی ورودی کارت‌های حافظه (SD Card) است.

  • در زیر می توانید تصاویری از برد فرمتر پرینتر برند های مختلف را تماشا کنید.
برد فرمتر اپسون 1410
برد فرمتر پرینتر اپسون 1410
برد فرمتر اچ پی P2035
برد فرمتر پرینتر اچ پی P2035
برد فرمتر پرینتر کانن 4010
برد فرمتر پرینتر کانن MF4010
برد فرمتر سامسونگ 1660
برد فرمتر پرینتر سامسونگ ML1660

دلایل خرابی برد فرمتر چیست؟

اصلی ترین دلیل که موجب خرابی برد فرمتر پرینتر می‌شود، نوسان برق است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در مسیر ورودی برق پرینتر از یک محافظ برق یا نوسان‌گیر استفاده کنید. محافظ برق از بروز نوسان برق و همچنین خرابی برد فرمتر جلوگیری می‌کند. اینگونه دیگر با مشکل آسیب دیدن برد فرمتر و مشکلاتی که با خود در پی خواهد داشت مواجه نخواهید شد.

 معمولا نوسان های برقی که از طریق درگاه USB یا LAN ایجاد می شود، به دلیل اتصال مستقیم و بدون واسته به بورد اصلی فرمتر می‌تواند به سادگی باعث خرابی و ایجاد مشکل در آن شده و عامل اصلی تاثیرات متفاوتی از قبیل شناخته نشدن پرینتر در کامپیوتر یا عدم صحیح کارکرد پورت شبکه را در پی داشته باشد، حتی این امکان وجود دارد که آسیب ناشی از نوسان ولتاژ باعث بروز اختلال در IC های قرار گرفته در بورد فرمتر شده و موجب بروز سوختگی در آنها گردد.

در پرینتر های جوهرافشان معمولا حرکت بیش از حد کریج (حمل کننده هد پرینتر) موجب فشار آمدن به IC موتور می شود و در نتیجه برد فرمتر را می سوزاند. کاربران پرینتر های جوهرافشان همیشه باید مراقب باشند تا بیشتر از توان دستگاه از آن کار نگیرند.

چگونه بفهمیم برد فرمتر پرینتر دچار مشکل شده است؟

یکی از علائمی که به شما هشدار می دهد برد فرمتر پرینتر دچار مشکل شده است، شناخته نشدن پرینتر در رایانه است. همچنین اگر پورت شبکه درست کار نکند، ممکن است برد فرمتر آسیب دیده باشد. حتی این امکان وجود دارد که آسیب ناشی از نوسان ولتاژ، باعث بروز اختلال در IC های برد شده و آنها را بسوزاند. خطای عدم شناسایی دستگاه از طریق کابل USB یا unrecognized usb device هم زمانی صادر می شود که برد فرمتر به درستی کار نکند.

در این حالت وقتی پرینتر را به رایانه وصل می کنید، هیچ اتفاقی نمی افتد و دستگاه شناسایی نمی شوید. اول مطمئن شوید که پورت USB سالم است و اگر مشکل شناسایی نشدن پرینتر در کامپیوتر برطرف نشد، برای تعمیر یا تعویض برد فرمتر پرینتر اقدام کنید.

تعمیر برد فرمتر پرینتر

تعمیر برد فرمتر

عیب‌یابی برد فرمتر و پیدا کردن مشکلی اصلی آن  به تخصص و تجربه بالایی نیاز دارد. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که تعمیر برد فرمتر پرینتر را به متخصصان و تکنسین های مرکز تعمیرات پرینتر اداریز کالا بسپارید. در غیر این صورت ممکن است مشکل ایجاد شده برای فرمتر پرینتر، با دستکاری شما، بسیار بد تر شود و کار از تعمیر قطعه بگذرد. در این مواقع تنها تعویض قطعه چاره کار است که در بسیاری از موارد صرفه اقتصادی ندارد.

برای تعمیر برد فرمتر پرینتر به شکل تخصصی، اداریز کالا همراه شماست. با تماس با مشاوران و متخصصان ما و یا از طریق سایت اداریز کالا، می توانید درخواست تعمیر برد فرمتر پرینتر را به صورت آنلاین ثبت کرده و منتظر تماس همکاران ما باشید. سرویس پذیرش و تحویل در محل پرینتر هم به شما این امکان را می دهد که بدون خروج از منزل، برد فرمتر پرینتر خود را توسط مجرب ترین تکنسین های تعمیرات پرینتر، ترمیم کرده و مجددا از آن استفاده کنید.

تعمیر یا تعویض برد فرمتر پرینتر

تعمیر و یا تعویض برد فرمتر دستگاه بسیار مهم است چون این قطعه کنترل همه قطعات پرینتر را در دست دارد و در صورتی که آسیب ببیند، فرایند چاپ صورت نمی گیرد. اگر کار شما به شکلی است که خیلی با پرینتر سر و کار دارید، احتمالا با خطاهای مختلفی رو به رو شده اید که هر کدام نشان دهنده ایراد در یکی از بخش های دستگاه هستند. یکی از این ارور ها، به شما هشدار می دهد که باید تعمیر برد فرمتر پرینتر انجام شود.

در غیر این صورت اگر مشکل جدی به برد فرمتر وارد شود که نتوان آن را تعمیر کرد و قطعات آن در بازار موجود نبود باید به فکر تعویض برد فرمتر پرینتر خود باشید که در بسیاری از موارد صرفه اقتصادی ندارد، زیرا این قطعه قیمت بسیار بالایی دارد و به نسبت قدیمی یا جدید بودن دستگاه مشخص می شود که این قطعه ارزش تعویض دارد یا خیر.

چگونه از خراب شدن برد فرمتر جلوگیری کنیم؟

استفاده از یک محافظ برق سبب پیشگیری از آسیب نوسانات برق به دستگاه می شود در نتیجه دیگر نیازی به تعمیر برد فرمتر پرینتر نیست. علاوه بر آن می توانید با استفاده از پریزهایی که دارای کانکتور زمین (ارت) هستند، بار الکتریکی جمع شده در پرینتر را تخلیه کنید و احتمال خرابی قطعات مختلف را کاهش دهید.

علاوه بر این اگر برای انجام سرویس های دوره ای پرینتر، برنامه ریزی مناسب داشته باشید که هم می تواند به صورت زمان بندی های مخصوص باشد و هم بر اساس تعداد مشخصی از صفحات چاپ شده، می توانید از بروز مشکلات بعدی یا مشکلات ناشی از سهل انگاری در چاپگرها که کار را به تعویض یا تعمیر برد فرمتر پرینتر می کشاند، راحت شوید.

2 دیدگاه دربارهٔ «برد فرمتر پرینتر چیست و برد فرمتر چه کاربردی دارد؟»

  1. باغبان

    سلام برد فرمتری که اصلی و مناسب دستگاهم باشه از کجا پیدا کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن